Alternate Text

 
 
 
 
 
Okuma Kulübü 23 Ekim 2013 Çarşamba Günü Saat 14:00 'te toplanıyor...

  • .

    
    23 Ekim 2013 ÇARŞAMBA Günü  Saat:14:00'da Okuma Kulübünün toplantısı yapılacaktır... Tartışılacak kitap Reşat Nuri GÜNTEKİN'İN  "Akşam Güneşi"  adlı eseridir.

Akşam Güneşi
    Romanının kahramanı olan Necati daha çok küçük yaşta ailesini kaybeder ve ardından İstanbul’da yaşayan amcası onu yanına alı ve büyütür. Necati ortaokulu başarıyla bitirdikten sonra askeri okula girer. Askeri okulunu başarıyla tamamladıktan sonra amcasının da yardımıyla Fransa’ya askeri akademiye gider. Mezun olunca tekrardan geri İstanbul’a döner.

    Necati’nin önce İstanbul’dan Şam’a oradan da Bulgaristan’a tayini çıkar. Göreve gitmeden önce 1 aylığına amcasının yanına gidebilmek için izin alır. Bu arada Amcasının kızlarından büyük olanı kocası ile problemleri yüzünden kendini vurmuştur ve hayatını felç şekilde geçirmek zorunda kaldığı için babasının yanına dönmüştür. Necati burada geçirdiği zaman boyunca gönlünü komu kızı olan Zehra’ya kaptırmıştır. Arından görevine giderken Türk çetesi treni durdurur Necati’nin Subay olduğu anlaşılınca işgalcilere karşı savaşmak için onu da çeteye dahil ederler. Necati çatışma sırasında fena halde yaralanır ve yolunu kaybeder. Terkedilmiş bir değirmende saklanırken biri onu bulur ve hastaneye götürür. Necati iyileşir fakat doktorlar bundan sonra heyecanlanmaması gerektiğini eğer heyecanlanırsa öleceğini söylerler. Bunun üzerine Necati iyileşince İstanbul’a döner bu sırada Zehra’dan ayrılır ve Amcasının görev sırasında şehit olduğunu öğrenir.

    Necati bir süre sonra Nilgün ile evlenir ve hastalığından dolayı rahat bir yaşam sürebilmek için Büyük Ada’da ona miras kalan çiftliğe yerleşir. Bu sırada Leyla çiftliği ziyarete gelir. Leyla Necati’yi çok etkilemiştir ve çok bağlanmıştır. Bir gün balo da Necati Leyla ile dans ederken çok fazla heyecanlanır ve hayatını kaybeder.

   
Sesli Kİtap
E-Kitap

 
 ANKARA

Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
 
 Pazartesi - Cuma:08:30/18:00
 Cumartesi:08:30/17:30
 
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 1311 kez gösterilmiştir.