Alternate Text

 
 
 
 
 
Okuma Kulübü 18 Aralık 2013 Çarşamba Günü Saat 14:00 'te toplanıyor

  • .    18 Aralık 2013 ÇARŞAMBA Günü  Saat:14:00'da Okuma Kulübünün toplantısı yapılacaktır... Tartışılacak kitap Mohsin HAMİD'İN "Gönülsüz Köktendinci"  adlı eseridir.

    Okuyucuyla buluştuğu her ülkede yankı uyandıran Mohsin Hamid'in Gönülsüz Köktendinci adlı romanı Hayykitap tarafından yayınlandı. Mohsin Hamid romanında, istemeye istemeye "köktendinci" olan bir genç adamın hikâyesini anlatıyor. İstemeye istemeye ne demek? Köktendinci ne demek? Bu kavramları da açmayı ihmal etmiyor.

    Kahramanı Cengiz Amerika'ya okumaya giden yetenekli, zeki, pırıl pırıl Pakistanlı bir genç. Princeton Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olur. Sınıfının birincisi, okulun en iyisidir. Toplumdaki seçkinler arasına katılır. Kaymak tabakanın da kaymağı olduğunun bilincindedir. Tüm dünyadan kendisi gibi yetenekli, gelecek vaat eden gençler Amerika'ya gelerek, Amerikan rüyasına bir an evvel dahil olabilmek için canla başla çalışırlar. O da hırslı, azimlidir. Ve çok çok az sayıda işletme mezununun girebileceği, hatta hayal edebileceği prestijli bir Amerikan firmasında muhteşem bir iş edinir. Artık senede seksen bin dolar kazanmakta, business class uçmakta, son derece şık giyinmektedir. Bundan sonra tek yapması gereken, kendini kapitalizmin ritmine uydurmak, devamlı çalışmak, paralanmak ve yükselmektir. Bir Amerikalı genç kadına âşık olması onun "Amerikanlaşma"sını önce kolaylaştırır, ancak hikâye ilerledikçe beklenmedik biçimde zorlaştırır.

    Batı ile Doğu arasındaki hayali ve hakiki gerilim ve uyumlar, bu ikisinin arasında mekik dokuyan bireyin trajedisi… Mohsin Hamid bu “seçilmiş”, “sürüden ayrılmış”, fazlasıyla Amerikanlaşmış Pakistanlı gencin nasıl olup da 11 Eylül sonrası kendi içinde derin bir kimlik bölünmesi yaşadığını, etrafındaki herkesten ve her şeyden soğuduğunu, tepkisel ve kindar olduğunu anlatıyor kitabında. Hem de alabildiğine çıplak bir dil ve sert bir üslupla.

 

İKİ ÜNLÜ YAZAR ROMAN HAKKINDA NE DEDİ?

Elif Şafak: “Bu kitabı okumak lazım, tartışmak lazım”
“Eğer gönüllü ya da gönülsüz ‘Batı karşıtı ya da İslam karşıtı katı tepkiseller’ yetişsin istemiyorsak, eğer bu sağırlığın yerini hakiki bir kültürel olgunluk ve medeniyetlerarası diyalog alsın istiyorsak, işe evvela araftaki bireyin hayal kırıklıklarını anlamaktan başlamak lazım. Bu kitabı okumak lazım. Tartışmak lazım. Eleştirmek ve anlamak lazım ki Batı ile Doğu arasındaki hayali sınırları samimiyetle sorgulayabilelim.”

Philip Pulman*: “Zekice yazılmış, muhteşem bir şekilde kurgulanmış”
“Güzel yazılmış ve muhteşem bir şekilde kurgulanmış;  böylesine zekice yazılmış bir eserle, böylesine berrak fikirlerle ve anlatımla karşılaşmak ne büyük mutluluk… Yazar, merakta bırakma dozunu o kadar ölçülü tutmuş ki bunu nasıl yaptığını anlamıyoruz bile. Sonuçta ortaya çok yüksek tansiyonlu bir hikâye çıkıyor; yaşadığımız dünyanın haline ilişkin incelikli ve zarif analizlerin de yapıldığı, uzun zamandır okuduğum tüm gerilim romanlarından daha heyecanlı bir roman.”
*Golden Compass / Altın Pusula’nın yazarı
 

Mohsin Hamid kimdir?

    Mohsin Hamid 1971’de Pakistan, Lahor’da doğdu. Babasının Standford Üniversitesi’nde yaptığı doktora çalışması nedeniyle 3-9 yaşları arasında ABD’de yaşadı. Daha sonra ailesiyle Pakistan’a geri döndü. Üniversite eğitimi için yeniden ABD’ye gelen Hamid, 1993 yılında Princeton Üniversitesi’nde mezun oldu. Ayrıca Harvard Üniversitesi’nde hukuk okudu. New York’ta yönetim danışmanı olarak çalıştı. Hamid ilk romanı Moth Smoke’u 2000 yılında yazdı. Kitap Betty Trask ödülünü kazandı. Ayrıca PEN/Hemingway yarışmasında finalist olurken, New York Times’ta yılın en göz alıcı kitabı seçildi. Mohsin Hamid 11 Eylül’den sonra ABD’de ayrılıp Londra’ya yerleşti. Halen New York Times ve Times gazetelerinde yazıyor ve Londra’da yaşıyor
   
Sesli Kİtap
E-Kitap

 
 ANKARA

Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
 
 Pazartesi - Cuma:08:30/18:00
 Cumartesi:08:30/17:30
 
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 1381 kez gösterilmiştir.